Thomas Mann portréja
Fotó: Nobel Foundation · Public domain · Wikimedia Commons

Thomas Mann

  • Irodalmi Nobel-díj · 1929

Thomas Mann a polgári kultúra nagy összegzője: regényei hatalmas gondolati katedrálisok — amelyekben meglepően sok az irónia és a titkolt szenvedély.

36 könyv · 1 sorozat

  • klasszikus
  • romantikus

Mit érdemes olvasni Thomas Mann-től?

  • Ha csak egyet olvasnál

    A varázshegy – Thomas Mann

    A varázshegy

    Hans Castorp három hétre megy látogatóba egy alpesi szanatóriumba, és hét év lesz belőle: szerelem, betegség és Európa nagy eszméinek párbaja a hegyen — a huszadik század egyik legnagyobb regénye.

  • Ha családregénnyel kezdenéd

    A Buddenbrook ház – Thomas Mann

    A Buddenbrook ház

    egy lübecki kereskedőcsalád négy nemzedékének felemelkedése és lassú hanyatlása — a műfaj etalonja, és a legjobb belépő Mann világába.

  • Ha rövidet, de felkavarót olvasnál

    Halál Velencében – Thomas Mann

    Halál Velencében

    az ünnepelt író Velencében megpillant egy tökéletes szépségű fiút — és a fegyelmezett élet méltósága összeomlik. Hipnotikus kisregény szépségről, vágyról és halálról.

  • Ha a művészlét novelláját keresed

    Tonio Kröger – Thomas Mann

    Tonio Kröger

    Tonio Kröger két világ közt él: polgárnak túl művész, művésznek túl polgár — a fiatal Mann legszemélyesebb írása, minden alkotó ember tükre.

  • Ha a nagy vállalkozására készen állsz

    József és testvérei

    a bibliai József-történet hatalmas, bölcs és meglepően humoros újramesélése — Mann maga ezt tartotta élete fő művének.

Ki ő?

Thomas Mann a német irodalom óriása, akinek életműve a polgári világ nagy önvizsgálata. A varázshegy hőse, Hans Castorp három hétre érkezik látogatóba egy alpesi tüdőszanatóriumba, és hét évre ott ragad — a hegyen az idő, a betegség, a szerelem és Európa nagy eszméi várják; a regény a huszadik század egyik legnagyobb szellemi kalandja. A Buddenbrook ház, a fiatalkori főmű, egy kereskedőcsalád négy nemzedékének lassú hanyatlása — családregény, amelynél jobbat azóta is kevesen írtak.

A kisebb formákban Mann talán még ellenállhatatlanabb: a Halál Velencében egy ünnepelt író méltóságának összeomlása egy tiltott szépség vonzásában, a Tonio Kröger a művészlét és a polgári élet közti örök vívódás novellája. A hatalmas József és testvérei pedig a bibliai történet négyrészes újramesélése — Mann szerint a legjobb, amit írt.

Milyen könyveket ír?

  • klasszikus
  • romantikus

Mann nagy témája a szellem és az élet párharca: hősei polgárok, akiket megérint a művészet, a betegség vagy a szenvedély — és ettől kiesnek a rendes életből, cserébe látni kezdenek. A mondatai hosszúak és zeneiek, az elbeszélője pedig finoman ironikus: mindig egy hajszálnyival többet tud a hőseinél, és ezt az olvasóval össze is kacsintja. A regényei gondolati művek — filozófiáról, zenéről, időről szóló nagy beszélgetésekkel —, mégis érzékiek: egy szanatóriumi ebéd, egy velencei strand vagy egy lübecki karácsony nála teljes valóságában jelenik meg. Lassú olvasást kíván, és bőségesen megjutalmazza.

Sorozatai

Könyvei

Sorozatai

József és testvérei

  1. 1. Jákob
  2. 2. József
  3. 3. József Egyiptomban